czwartek, 30 sierpnia 2018

Podziemny Gibraltar

Kilka lat temu byliśmy na Gibraltarze. Przed dotarciem na miejsce skojarzenia miałam dwa: słup Herkulesa i małpy. Coś jeszcze słyszałam o lotniku przeciętym ulicą pasem startowym . To wszystko też widzieliśmy i przy innej okazji o tym napiszę. Jednak coś co mnie zupełnie zaskoczyło to przepiękne podziemne jaskinie. I o nich dziś bym chciała trochę opowiedzieć.


Wnętrze jaskini św. Michała
Wnętrze jaskini św. Michała
(zdjęcie ze zbiorów własnych)


Jaskinia świętego Michała (St. Michael’s Cave) jest położona w skale Gibraltarskiej, aby do niej wejść trzeba się wspiąć na jej szczytową część na wysokość około 300 m n.p.m. W jej skład wchodzą dwie mniejsze jaskinie oraz sieć korytarzy. Głębokość wynosi 62 m. Tyle informacji ogólnych.

Co ciekawego zobaczymy schodząc pod ziemię?

Wchodząc do jaskini znajdziemy się w głównej komnacie. Nie ma tu mowy o ciasnocie, czy klaustrofobii. Pomieszczenie jest olbrzymie ma 16 m długości (dla porównania jest to długość tira), 12 m szerokości (prawie 5 samochodów ciężarowych ustawionych koło siebie). Wrażenie dużej przestrzeni mamy dzięki 24 metrowej wysokości odpowiadającej 8-9 piętrowemu budynkowi. Wszystko to widzimy z góry, co też daje niesamowite wrażenie. Sklepienie jaskini pokryte jest stalaktytami.


Wnętrze jaskini św. Michała
Widok od strony wejścia
(źródło: zdjęcie ze zbiorów własnych)

Przechodząc przez pierwszą większą sale wchodzimy do mniejszych pomieszczeń. Są one przytulniejsze, a jednocześnie widać więcej form naciekowych zwanych stalagmitami.


Wnętrze jaskini św. Michała
Formy naciekowe w jaskini
(zdjęcie ze zbiorów własnych)

Jak powstała jaskinia?

Skała Gibraltaru w przeważającej części zbudowana jest z wapienia. To co mamy okazję oglądać jest przepięknym przykładem erozji wodnej, czyli działania wody deszczowej przesiąkającą przez skałę w bardzo długim okresie czasu.

Trochę historii

Jaskinie św. Michała były zasiedlane w prehistorii. Znalezione w niej naczynia oraz i rysunki naskalne szacuje się na 15-20 tysięcy lat. W innych jaskiniach gibraltarskich znaleziono ślady pobytu neandertalczyków. Na tej podstawie podejrzewa się, że zasiedlenie było o 20 tysięcy lat wcześniej, więc około 40 tysięcy lat temu.

Za czasów królowej Wiktorii w jaskini odbywały się: spotkania towarzyskie, koncerty, śluby, a nawet pojedynki. Wnętrze oświetlano wówczas pochodniami trzymanymi przez żołnierzy.

W czasie II Wojny Światowej jaskinia została zaadaptowana na potrzeby szpitala wojskowego. W tym czasie zdecydowano, że ze względów cyrkulacji powietrza oraz celów bezpieczeństwa przydałoby się dodatkowe wyjście. Wysadzenie części skał ujawniło istnienie głębiej położonego systemu jaskiń z tunelami i podziemnego jeziora z kryształowo czystą wodą o wymiarach 30x11 m oraz głębokości 6 m.

Współcześnie w jaskini św. Michała urządzona jest sala koncertowa. Obiekt jest udostępniony do zwierzania przez turystów. Zainstalowane jest oświetlenie oraz barierki na schodach. Dodatkowo oznaczony jest kierunek zwierzania (wyjścia) z jaskini widoczne na jednym ze zdjęć.

Czy warto zwiedzać z dzieckiem?

Tak jak pisałam w wpisie Podróże z małym dzieckiem z synkiem jeździmy wszędzie i podróżujemy od maleńkości. Dla naszego dziecka taka forma spędzania czasu jest jedną z większych przyjemności. Z tego powodu na to pytanie ja zawsze odpowiem  twierdząco. 

W przypadku podróży z małym dzieckiem pokażemy mu na prawdę coś pięknego i spektakularnego czego uroku zdjęcia absolutnie nie oddają. Myślę, że zrobi to na nim duże wrażenie. Nie ma też problemu z przeciskaniem się, możliwością skaleczenia czy uczuciem klaustrofobii. Przestrzeń jest tu bardzo duża tak jak opisywałam we wstępie.

Wybierając się na wycieczkę ze starszym potomkiem pokażemy mu formy naciekowe występujące w jaskiniach. Oczywiście nie ma to być kolejna lekcja geografii ze szkoły (czy tak jak w naszym przypadku o części tematów mówi się już w przedszkolu). Jednak można tu pokazać coś co na lekcji będzie tylko i wyłącznie suchą teorią. Mając obraz wielkości komnat i nacieków lekcja w szkole nie stanie się tylko nudną abstrakcją. Poniżej dla zobrazowania jedno ze zdjęć wykonane we wnętrzu jaskini z widocznymi na nich ludźmi. 


Formy skalne porównanie wielkości z dorosłym mężczyzną
Wnętrze jaskini św. Michała
(zdjęcie ze zbiorów własnych)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czego nie warto zabierać na wakacje do Bułgarii?

Przygotowuje się do wyjazdu na wakacje do Bułgarii i zastanawiacie się co zabrać? Będziecie podróżować samolotem i przeraża Was wizja n...